Source: 
Purbottar
https://purbottar.com/the-bjp-has-earned-rs-2361-crore-in-a-fiscal-year/
Author: 
Editor
City: 

২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত দেশৰ ছয়টা ৰাষ্ট্ৰীয় দলে তেওঁলোকৰ মুঠ উপাৰ্জন প্ৰায় ৩,০৭৭ কোটি টকা ঘোষণা কৰিছে, ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে (বিজেপি) সৰ্বাধিক অৰ্থাৎ প্ৰায় ২৩৬১ কোটি টকা লাভ কৰিছে। এছ’চিয়েশ্যন ফৰ ডেমক্ৰেটিক ৰিফৰ্মছে (এডিআৰ) বুধবাৰে এই তথ্য প্ৰদান কৰে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত শাসকীয় বিজেপিৰ উপাৰ্জন ছয়টা ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ মুঠ উপাৰ্জনৰ ৭৬.৭৩ শতাংশ।

উপাৰ্জনৰ ক্ষেত্ৰত, কংগ্ৰেছে ৪৫২.৩৭৫ কোটি টকাৰ সৈতে দ্বিতীয় স্থান লাভ কৰিছে। কংগ্ৰেছৰ উপাৰ্জন ছয়টা ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ মুঠ উপাৰ্জনৰ ১৪.৭০ শতাংশ। বিজেপি আৰু কংগ্ৰেছৰ উপৰিও বহুজন সমাজ পাৰ্টি (বিএছপি), আম আদমী পাৰ্টি (আপ), নেচনেল পিপলছ পাৰ্টি (এনপিপি) আৰু কমিউনিষ্ট পাৰ্টি অৱ ইণ্ডিয়া-মাৰ্ক্সবাদী (চিপিআই-এম)য়েও তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন ঘোষণা কৰিছে।

এডিআৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০২১-২২ আৰু ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষৰ ভিতৰত, ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষত বিজেপিৰ উপাৰ্জন ১৯১৭.১২ কোটি টকাৰ পৰা ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত ২৩৬০.৮৪৪ কোটি টকালৈ অৰ্থাৎ ২৩.১৫ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষত এনপিপিৰ উপাৰ্জন ৪৭.২০ লাখ টকাৰ পৰা ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত ৭.৫৬ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।একেদৰে, আম আদমী পাৰ্টিৰ উপাৰ্জন ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষত ৪৪.৫৩ কোটি টকাৰ পৰা ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষত ৮৫.১৭ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

© Association for Democratic Reforms
Privacy And Terms Of Use
Donation Payment Method